Для чого читати художню літературу?




Нізащо не відмовляйся від задоволення прочитати хорошу художню книгу. Деякі люди вважають читання заради розваги марною тратою часу і навіть віддають перевагу кіно, мотивуючи це тим, що нібито в читанні немає ніякого сенсу. Навіщо дозволяти своїм думкам безцільно бродити далеко від реальності, коли в світі залишилося стільки всього непізнаного?
Навіть якщо ти читаєш не художню, а документальну літературу, це йде тобі на користь і автоматично робить тебе крутішим за тих, хто не читає. Читання допомагає розвивати розум, робить тебе більш освіченим і дає тобі поживу для роздумів. У цьому списку на перше місце я б поставила думку: будь-яка людина може отримати з книги інформацію, але найважливіша складова процесу читання – здатність цю інформацію аналізувати, давати їй оцінку і поглянути на неї з різних точок зору. Як ти можеш застосувати цю інформацію в житті? Чи має вона відношення до реального світу? Ти можеш сприймати її об’єктивно чи трактуєш її переважно в силу своєї особистої точки зору? Що ця інформація для тебе означає? Документальна література дає нам голі факти і нарощує нашу ерудицію, в той час як художня література відкриває наш розум для творчості, збільшує наш словниковий запас, впливає на наші емоції і підсилює когнітивні здібності. Є певні причини, щоб читати художню літературу і таким чином стати кращим.
Розвиток творчих здібностей
Людська здатність творити підтримується за рахунок нових ідей, точок зору і думок. Художня література показує нам світ з нової точки зору, примушує поглянути на все через нову призму. Наш розум відкривається назустріч авторській точці зору, ми намагаємося передбачити сюжет і припустити, як він став би розвиватися за інших обставин або ж у реальному світі, що живе по відомих нам законах. Художня література допомагає нам відкривати нові ідеї. Будучи дорослими людьми, ми можемо користуватися своєю фантазією, як діти, якщо не перестанемо читати. Читання – це щось на зразок діалогу читача і автора. Коли ти читаєш книгу, ти виступаєш в ролі співавтора, з’єднуючи фантазію з текстом та інтерпретуючи слова. Так ти можеш дивитися своє власне кіно, яке ніхто крім тебе не бачить, на найбільшому у світі екрані з неймовірними спецефектами і максимальною деталізацією – якщо ти цього захочеш. Читаючи, ти бачиш перед собою образи, які більше ніхто і ніколи не бачив – навіть під час читання тієї ж самої книги. Наша фантазія продовжує розвиватися, якщо ми не перестаємо читати.
Читання породжує емоції і пробуджує в нас співчуття
Коли ти захоплений талановито написаним романам, ти з головою поринаєш в емоції. Ти ставиш себе на місце персонажа, відчуваєш його емоції і пробуєш припустити, що б відчував на його місці. Хороший автор вміло направляє емоції читача. Дослідження показують, що читання художньої літератури сильніше розвиває емпатію, ніж література документальна. Людина, що читає художню книгу, реагує на історію сильніше, ніж коли читає документальну історію, тому що вигадка – це захищена арена, де читач може відчувати будь-які емоції і не має потреби захищатися. Вигадка не має відношення до реального життя, а значить, читач не пов’язаний з реальними історичними подіями та особистостями, не співвідносить себе з ними і може співпереживати кому завгодно. Більше того, читач може ототожнювати себе з персонажем художньої книги, в той час як асоціювати себе з героєм газетних публікацій нікому не приходить в голову. Художня література дає читачам більше, ніж можливість виринути з повсякденності і перенестися в далекі неіснуючі світи фантазії. Книги дають нам можливість соціального зв’язку і безтурботного спокою, який з’являється від того, що ми за якісь секунди починаємо відчувати себе частиною чогось більшого. У художній літературі, якщо вона володіє психологізмом, приділяється багато уваги мотивації героїв, аналізу їх поведінки, їх взаємодії. За рахунок цього читач починає співпереживати персонажам і розвиває власні навички взаємодії з іншими людьми, вчиться ставити себе на місце інших і ставитися до них з розумінням.
Збільшення словникового запасу
Читання художньої літератури збільшує наш вокабуляр, розвиває нашу мову і навіть вчить нас писати. Це справжня практична користь. Серйозна література знайомить тебе не тільки з новими думками та ідеями, а й показує правильне вживання граматики, вчить будувати речення і вживати слова, щодо яких ти сумнівався. Автори художньої літератури висловлюються у своїх книгах інакше, ніж документалісти. Ти коли-небудь помічав, що документальні книги, хоча й наповнені фактами, бувають такими нудними? Вся справа в цілях і завданнях. Автор художнього твору пише по-іншому, його мова підпорядкована сюжету, головна його мета – подати тобі історію, притому подати красиво, точно висловити всі смислові відтінки і зберегти красу мови. Якщо його мова не буде близька читачеві, той не стане витрачати час, продираючись через недружні мовні конструкції, в той час як документальну книгу він буде читати заради того, щоб знати факти. Мова в документальних книгах відходить на другий план.
Висока культура
Справжній літературний твір – це мистецтво, нітрохи не гірше за полотно і масло. Кожна картина розповідає свою історію, кожен роман – свою. Читання художньої літератури знайомить нас з різними культурами, історичними епохами, місцями і системами цінностей. Будь-який великий твір володіє красою, література – це частина культурного багатства людства. Чим ще хороша художня література, так це тим, що вона може бути вигадкою на всі сто відсотків – такі зустрічаються досить рідко. У більшості своїй художня література має прив’язку до конкретних історичних подій, епох, країн, а значить, відображає звичаї людей минулого і їх уявлення про життя.
Теорія розуму
Що це таке? Говорячи простими словами, теорія розуму – це визнання того, що в інших людей теж є думки, бажання і розумові здібності, відмінні від твоїх власних. Розвинена теорія розуму дозволяє людині взаємодіяти з іншими людьми і розуміти їх думки, почуття і емоції. Дослідження показують, що читання художньої літератури впливає на теорію розуму. Читаюча людина розуміє чужі мотивації і думки, використовуючи ті знання, що почерпнула в літературі.

Немає коментарів:

Дописати коментар